همه چیز درباره سمعک

سمعک - انواع سمعک - بهترین مارک سمعک - قیمت سمعک

انتخاب بهترین سمعک، به عوامل متعددی نظیر نوع و میزان کم شنوایی، سبک زندگی و نوع فعالیتهای شغلی و … بستگی دارد. سمعک ها، تجهیزات الکترونیکی بسیار کوچکی هستند که در طول سالیان اخیر پیشرفت‌های چشمگیری را شاهده بوده اند و می توانند بهتر از قبل، تجربه شنیداری لذت بخش و مطلوبی را در محیط‌های مختلف برای شما فراهم سازند و تقریبا می توان اذعان داشت که برای هر نوع افت شنوایی، سمعک چیست مناسب را می توان تهیه کرد. در صورتی که قصد خرید سمعک دارید می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تخصصی جهت انتخاب بهترین سمعک و اطلاع از قیمت سمعک با تیلا کلینیک تماس بگیرید.

سمعک چیست؟

امروزه سمعک ها، به کامپیوترهای بسیار کوچکی تبدیل شده اند که در داخل مجرا و یا بیرون گوش قرار می‌گیرند و بطور انتخابی صداهای دریافتی را پردازش و تقویت می کنند. معمولا تمامی سمعک ها از اجزای زیر تشکیل می شوند:

– اجزای تشکیل دهنده سمعک

اجزای سمعک

 • یک یا چند میکروفون برای دریافت صدا
 • یک پردازشگر برای تقویت و پردازش صداهای دریافتی توسط میکروفون
 • بلندگو (رسیور) برای ارسال سیگنال‌های صوتی تقویت شده به گوش
 • باتری که به عنوان منبع تغذیه عمل می کند.

انواع سمعک از لحاظ اندازه و نحوه قرارگیری در گوش

امروزه سمعک ها در انواع و شکل‌های مختلفی توسط سازندگان سمعک، تولید می شوند که بسته به نیازهای شخصی و نوع و میزان کم شنوایی شما، می توان بهترین سمعک را از بین طیف وسیعی از سمعک ها انتخاب کرد.

1. پشت گوشی  Behind The Ear – BTE

سمعک پشت گوشی - BTE

سمعک های پشت گوشی در قسمت بالا و پشت لاله گوش قرار می گیرند و صدای پردازش شده توسط یک لوله پلاستیکی شفاف از سمعک به گوش منتقل می شود. این لوله پلاستیکی بسیار نازک، به قالب گوش و یا یک پوشش نرم سیلیکونی متصل می شود.

2. گیرنده داخل گوش/ کانال گوش  Receiver In The Ear (RITE) و یا Receiver In the Canal (RIC)

سمعک RIC - RITE گیرنده درون کانال

سمعک های گیرنده داخل گوش ( به آنها سمعک های گیرنده داخل کانال گوش نیز گفته می شود) نظیر سمعک های پشت گوشی، در بالا و پشت گوش شما قرار می گیرند با این تفاوت که در این سمعک ها، به جای انتقال صدای پردازش شده و تقویت شده از طریق لوله پلاستیکی، سیگنال الکتریکی صدا از طریق یک سیم بسیار باریک به یک بلندگوی بسیار کوچک (رسیور / گیرنده) که داخل کانال گوش قرار گرفته است، منتقل می شود. بلندگو، سیگنال الکتریکی دریافت شده را به صدا تبدیل می کند و شخص می تواند صدایی که مستقیما داخل کانال گوشش پخش می شود را بشنود.

3. داخل گوشی In The Ear (ITE)

سمعک داخل گوش - ITE

سمعک های داخل گوشی با قالب گیری از گوش فرد و بطور سفارشی برای او ساخته می شوند و درون گوش خارجی قرار می گیرند و به راحتی قابل دید هستند.

4. داخل کانال (مجرا) گوش In The Canal (ITC)

سمعک داخل کانال - ITC

سمعک های داخل کانال گوش با قالبگیری از مجرای گوش، بطور سفارشی ساخته می شوند و درون کانال گوش قرار می گیرند و نسبت به سمعک های داخل گوشی، کمتر در معرض دید هستند.

5. کاملا داخل کانال (مجرا) گوش – تقریبا نامریی Completely In the Canal (CIC)

 تقریبا نامرئی - CIC

این سمعک ها نیز از دسته سمعک های ساختنی هستند که بطور سفارشی و با قالب گیری از کانال گوش فرد ساخته می شوند و در عمق مجرای گوش قرار می گیرند و تقریبا از دید مخفی هستند.

6. کاملا نامریی Invisible In the Canal (IIC)

سمعک نامرئی - IIC

سمعک های نامرئی همان‌طور که از اسمشان مشخص است، کاملا از دید پنهان هستند و در قسمت انتهایی مجرای گوش قرار می گیرند. سمعک های نامریی نیز از دسته سمعک‌های ساختنی هستند و باید از کانال گوش فرد، قالب تهیه شود.

تکنولوژی‌های بکار رفته در سمعک ها

از آنجاییکه امروزه بیشتر سمعک ها دیجیتالی بوده و قابلیت برنامه پذیری دارند، قدرت تقویت کنندگی سمعک ها را می‌توان برای هر فرد بطور سفارشی تنظیم کرد. سمعک های اولیه بسته به نوع و میزان کاهش شنوایی فرد، معمولا نیاز به تنظیم دستی دارند و اگر چه تا حدودی می توان تنظیماتی مقدماتی و بطور سفارشی برای هر فرد بر روی سمعک اعمال کرد. ولی تعداد و تنوع این تنظیمات برای الگوهای افت شنوایی غیرعادی، می تواند محدود باشند.

سمعک های پیشرفته، معمولا در سطوح مختلفی از تکنولوژی عرضه می شوند و هر چه این سطح عملکردی و تکتولوژی های بکار رفته در سمعک،  پیشرفته تر می شود، قابلیت های کاری اتوماتیک در آنها افزایش می‌یابد و به امکانات ویژه ای مجهز می شوند که می توان با استفاده از این امکانات و قابلیت ها، تنظیمات بهتری را مطابق با نیازهای شنوایی هر فرد بطور سفارشی بر روی سمعک اعمال کرد.

سمعکهای امروزی، از تکنولوژی های بیسیم بهره می برند که این امکان را فراهم می کنند که دو سمعک بتواند در کنار همدیگر و به صورت یک سیستم واحد عمل کنند. علاوه بر این، تکنولوژی وایرلس قابلیت های برنامه پذیری سمعک ها را افزایش داده وتجربه فرد از استفاده از سمعک را بطور سفارشی بهبود می بخشد.

سمعکهای هوشمند بیسیم، معمولا قابلیت اتصال بلوتوثی با تجهیزات دیگر را دارند. تکنولوژی بلوتوث، به سمعک ها این امکان را می دهد که با اتصال به دستگاههای مجهز به این فن آوری، بتوانند سیگنالهای صوتی را مستقیما از دستگاه مربوطه دریافت کنند. همچنین با استفاده از تجهیزات کمک شنوایی سازگار با این سمعک ها، که اصطلاحا Streamer نامیده می شوند، می توان یک لینک ارتباطی بین سمعک و هر دستگاه الکترونیکی مجهز به بلوتوث برقرار کرد.

– برنامه وزوز گوش (تینیتوس)

وزوز گوش (اصطلاحا به آن تینیتوس نیز گفته می شود) به حس شنیدن صدایی شبیه به سوت کشیدن اطلاق می شود و بسیاری از افرادی که دچار مشکلات شنوایی هستند، از آن رنج می برند.

وزوز گوش عموما بعد از اینکه فرد در معرض صداهای ناهنجار بسیار بلند قرار می گیرد، ایجاد می شود و تا کنون درمانی برای آن یافت نشده است. با این حال بعضی از سمعک ها، دارای برنامه ویژه ای برای وزوز گوش هستند که با ایجاد صداهای آرامشبخش و تقویت صداهای گفتاری، باعث پوشانده شدن و کاهش صدای وزوز می شوند.

– سازگاری با گوشی های تلفن همراه

تکنولوژی های سمعک

همزمان با پشرفتهای تکنولوژی در زمینه ارتباطات، سمعک ها نیز از این قافله عقب نمانده اند و امروزه شاهد سمعک هایی هستیم که می توانند به گوشی های تلفن همراه هوشمند متصل شوند. حتی برخی از سمعک ها بطور ویژه برای گوشی های آیفون ساخته شده اند که به آنها اصطلاحا Made for iPhone و یا MFI گفته می شود. با استفاده از این سمعک ها، افراد می توانند صدای گوشی آیفون خود را بطور مستقیم و بدون نیاز به وسیله جانبی، به سمعکشان منتقل کنند.

سمعک هایی که با گوشی های تلفن همراه سازگار هستند از تکنولوژی بلوتوث برای برقراری ارتباط بین سمعک و گوشی تلفن همراه بهره می برند. افراد می توانند به کمک نرم افزار سمعک که بر روی گوشی هوشمندشان نصب شده است، بلندی و زیر و بم صدا و حتی برنامه های سمعک را تنظیم کنند و از گوشی تلفن همراهشان به عنوان کنترل از راه دور سمعک استفاده کنند.

– مقاومت در برابر آب و گرد و خاک

اگر سبک زندگی و یا نوع فعالیتهای شغلی شما ایجاب می کند که بیشتر اوقات در محیط های مرطوب و یا گرد و خاکی قرار بگیرید، بهتر است سمعکی را انتخاب کنید که نسبت به آب و گرد و خاک مقاوم باشد. در حال حاضر سمعکی که بطور کامل ضدآب باشد در بازار وجود ندارد ولی سازندگان سمعک، سعی کرده اند سمعک هایی را طراحی و تولید کنند که نسب به رطوبت و گرد و خاک، مقاوم باشند.

– قابلیت شارژ مجدد

تعویض باتری سمعک همیشه یکی از دغدغه های کاربران به ویژه افراد سالخورده بوده و تولید کنندگان سمعک برای حل این مشکل سمعک های قابل شارژ را در اختیار افراد قرار داده اند. سمعک های قابل شارژ در انواع مختلفی عرضه می شوند و می توانند با یک بار شارژ شدن، به مدت 1 روز توان مصرفی سمعک را تامین کنند.

– فیتینگ و تنظیم سمعک

فیتینگ سمعک

زمانیکه متخصص شنوایی شناسی به شما توصیه می کند که از سمعک استفاده کنید، فاکتور های مختلفی برای انتخاب سمعک و فیتینگ آن در نظر گرفته می شود. متخصص شنوایی سنجی، ابتدا با بررسی نتایج حاصل از تست شنوایی، شدت و نوع افت شنوایی شما را مشخص می کند. همچنین سبک زندگی، شغل فرد، شرایط آب و هوایی محل زندگی و کار فرد و … می توانند در انتخاب نوع سمعک دخیل باشند. بطور مثال برای افرادی که بیشتر وقت خود را خارج از منزل و در فضای باز سپری می کنند، ویژگی‌های خاص متناسب با این سبک زندگی توسط سمعک ها ارایه می شوند.

همین ویژگی خاص بودن سمعک ها و جنبه شخصی آنها، باعث گردیده است که هر برند و یا استایلی برای هر فردی مناسب نباشد و نتواند نیاز های شنوایی شخصی فرد را تامین کند و در نتیجه مقایسه سمعک ها با همدیگر را مشکل‌تر می کند. لذا بهترین گزینه، مشاوره با متخصصین مجرب شنوایی شناسی جهت بررسی گزینه ها و امکاناتی است که می تواند برای افت شنوایی شما مناسب باشد.

ادیولوژیست، با انجام فیتینگ اولیه سمعک، ویژگیها و سطوح تقویت سمعک را با دقت تنظیم می کند تا فرد بتواند بهترین نتیجه را از سمعک بدست آورد. باید به این نکته توجه کرد که هنگام استفاده از سمعک جدید، یک بازه زمانی جهت تطبیق پذیری سیستم شنوایی شما با سمعک تجویز شده وجود دارد که در طی این مدت برای اینکه هر چه سریعتر به سمعک خود عادت کنید، به توصیه های شنوایی شناس با دقت  عمل کنید.

استفاده از سمعک نباید هیچ گونه دردی را در گوش شما ایجاد کند و اگر شما در اثر استفاده از سمعک در گوش خود احساس درد می کنید، باید هرچه سریعتر با متخصص شنوایی شناس خود تماس بگیرید.

بهترین مارک های سمعک

بهترین مارک ها و برند های سمعک در ایران و جهان

یکی از سوالاتی که اکثر مراجعین کلینیک از ما می پرسند، اینست که “بهترین برند و یا بهترین مارک سمعک در دنیا متعلق به چه شرکت و ساخت کدام کشور است؟” و “آیا این شرکت ها در ایران دارای نمایندگی معتبر فروش و خدمات گارانتی و پشتیبانی هستند؟”

در پاسخ به این سوال باید این نکته را خاطر نشان کنیم که تکنولوژی های مربوط به طراحی، ساخت و تولید سمعک در دنیا محدود به چند شرکت و کشور بوده که بعضی از آنها در ایران دارای نمایندگی های فعال هستند. این شرکت های تولید کننده سمعک، سالانه میلیون ها دلار بابت تحقیق و توسعه تکنولوژی های بکار رفته درسمعک ها هزینه می کنند و همواره در رقابت بسیار نزدیک با یکدیگر هستند تا بتوانند سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهند.

شرکت های متعددی در دنیا در حال طراحی و تولید سمعک هستند که نام های ریز و درشتی را می توان در این خصوص پیدا کرد ولی از میان برندهای مختلف سمعک، تنها 7 برند هستند که توانسته اند با ارائه تکنولوژی های رقابتی منحصربفرد توجه کارشناسان شنوایی و همچنین کم شنوایان را به خود جلب کنند. از بهترین مارک های سمعک که در ایران دارای نمایندگی هستند می توانند به موارد زیر اشاره کرد:

 • زیمنس (سیگنیا)
 • ویدکس
 • اتیکن
 • فوناک
 • استارکی
 • ریسوند
 • یونیترون

مراقبت و نگهداری از سمعک

تمیز کردن، مراقبت و نگهداری از سمعک

استفاده صحیح و نگهداری مناسب از سمعک، به افزایش طول عمر این قطعه الکترونیکی بسیار حساس کمک بسزایی خواهد کرد. سعی کنید سمعک خود را هر روز با استفاده از حوله و یا پارچه خشک، از گرد و غبار، رطوبت و جرم گوش پاک کنید. اگر صدای فیدبک (سوت) سمعک در حال افزایش است، ولوم صدای آن کم و زیاد می شود و یا باتری آن سریع خالی می شود بهتر است که با متخصص شنوایی شناس خود تماس گرفته و مشکلات سمعک خود را با او در میان بگذارید تا راهنمایی های لازم توسط او به شما داده شود. در صورتیکه سمعک شما نیاز به تعمیر داشته باشد، در صورت برخوردار بودن از گارانتی و خدمات پس از فروش، سمعک شما بدون هیچ هزینه ای توسط شرکت نماینده سمعک تعمیر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید