شنوایی سنجی به روش شرطی سازی بازی

Conditioned Play Audiometry

کودک از 3 الگی به بعد، توانایی ها و مهارتهای لازم برای شرکت در آزمونهای شنوایی را  کسب می کند. در نتیجه امکان انجام نوعی از تست رفتاری شنوایی، تحت عنوان “شنوایی سنجی به روش شرطی سازی بازی” فراهم می شود.

سنجش شنوایی کودک به روش شرطی سازی با بازی، آزمونی است که به کمک آن می توان آستانه شنوایی کودکان زیر 6 سال (از راه هوایی و استخوانی) را در محدوده ای از فرکانسهای از پیش تعریف شده، بدست آورد.

هدف از انجام این تست، تعیین آستانه شنوایی کودک است. به عبارتی دیگر، تعیین کمترین شدت صدایی که کودک قادر به شنیدن آن بوده و به آن واکنش نشان می دهد. نتایج حاصل از این آزمون، در نموداری که به آن ادیوگرام یا نوار گوش گفته می شود، ثبت می گردد و بر اساس آن می میزان افت شنوایی کودک در فرکانسهای مختلف بدست می آید.

 

تست شنوایی سنجی به روش شرطی سازی با بازی چگونه انجام می شود؟

این آزمون کاملا غیرتهاجمی است و هیچ خطر و عارضه ای را متوجه کودک دلبند شما نمی کند. کودک شما درون اتاقک آکوستیکی می نشیند و هدفون مخصوصی را بر روی گوش می گذارد و از او خواسته می شود که با شنیدن صدا از داخل هدفون یک بازی را انجام دهد (لگو بازی، انداختن حلقه درون یک میله و …).

برای اینکه این آزمون به درستی انجام شود، نیاز به همکاری کودک و ارتباط صمیمی و عاطفی با او است. از ویژگیهای شنوایی سنجی به روش شرطی سازی بازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاملا بدون درد و ایمن است
  • انجام آزمون، در حدود 20 الی 50 دقیقه زمان می برد
  • نیاز به یک محیط آکوستیکی مناسب است
  • نیاز به همکاری بین کودک، همراه کودک و متخصص شنوایی شناسی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید