انواع سطح تکنولوژی سمعک را بشناسید

انواع سطح تکنولوژی سمعک را بشناسید

سمعک‌ها بسته به اینکه چه امکانات و تکنولوژی‌هایی را در اختیار استفاده کنندگان قرار می دهند، در سطوح مختلفی از لحاظ امکانات و ویژگی‌ها عرضه می‌شوند که هر کدام قابلیت های مختلفی را در اختیار کاربران قرار می دهند. هر چقدر سطح تکنولوژی (Performance Level) سمعک بالاتر باشد، از امکانات و قابلیت های بیشتری برخوردار بوده و قیمت بالاتری خواهد داشت. در ادامه به شرح سطح تکنولوژی سمعک می‌پردازیم.

آشنایی با سطح تکنولوژی سمعک

در سال‌های اخیر، تولید کنندگان، سمعک ها را از لحاظ میزان پیشرفته بودن آنها در سه سطح تکنولوژی پایین رده، میان رده و بالا رده، طبقه بندی می کردند. ولی اخیرا طبقه بندی سمعک ها از لحاظ تکنولوژی به چهار سطح زیر تغییر یافته است.

  • مقدماتی (Basic)
  • استاندارد (Standard)
  • پیشرفته (Advanced)
  • فوق پیشرفته (Premium)

هر چند سال یکبار، تولیدکنندگان سمعک، سری جدیدی از سمعک ها را روانه بازار می‌کنند که از مدارات پردازشی و سیستم عامل های جدیدتری نسبت به تولیدات پیشین خود، بهره می برند و آنها را در 4 سطح تکنولوژی، همانگونه که ذکر گردید عرضه می کنند.

بطور مثال، برند ویدکس، سری جدید سمعک های خود تحت عنوان سمعک های Unique را اخیرا معرفی کرده است که بر پایه چیپ ست های جدید ویدکس (Unique) عمل می کنند و در 4 سطح تکنولوژی زیر عرضه می شوند:

  • 440
  • 330
  • 220
  • 110

سطح تکنولوژی 440، پیشرفته ترین سمعک ویدکس را شامل میشود و هر چقدر سطح تکنولوژی سمعک پایین تر می آید از امکانات و قابلیت های آن نیز کاسته می شود.

هر کدام از سطوح تکنولوژی سمعک ویدکس که در بالا به آن اشاره کردیم، طیف وسیعی از انواع سمعک های پشت گوشی (BTE)، گیرنده درون کانال (RIC) و داخل گوشی (Custom) را در برمی‌گیرد. تقریبا می توان گفت که همه تولید کنندگان، از این روش طبقه بندی برای معرفی سمعک های تولیدی خود، استفاده می کنند. البته ممکن است نامگذاری سطوح تکنولوژی سمعک در بین برندهای مختلف سمعک، متفاوت باشد ولی اکثریت آنها از یک استاندارد مشابه برای نام گذاری سطوح مختلف تکنولوژی سمعک (استفاده از اعداد و اسامی مختلف) استفاده می کنند. بطور مثال در سمعک‌های فوناک، سطوح تکنولوژی سمعک ها بصورت اعداد 90، 70، 50، 30 تعریف شده است و این نامگذاری برای سمعک های سیگنیا (زیمنس) در سری پرایمکس بصورت 7px, 5px, 3px 2px, 1px تعریف شده است. پس ممکن است که نامگذاری متفاوت باشد ولی ساختار طبقه بندی تقریبا یکسان است.

سطح تکنولوژی سمعک استاندارد (Standard Performance Level)

سمعک های دارای سطح تکنولوژی استاندارد، برای افرادی که کم و بیش از سبک زندگی نسبتا فعالی برخوردار هستند، مناسب هستند. امکاناتی که در این سطح تکنولوژی سمعک در اختیار استفاده کنندگان سمعک قرار می گیرد، کمی بهتر از سمعک های مقدماتی (Basic) بوده و این سمعک ها برای محیط هایی که شنوایی در آنها برای افراد کم شنوا، کمی چالش برانگیز است طراحی شده است. سمعک های استاندارد، در مقایسه با سمعک های مقدماتی، در محیط‌هایی نظیر رستوارن های نه چندان شلوغ، فروشگاه‌های نسبتا خلوت و … که صداهای مزاحم پس زمینه در آنها وجود دارد، بهتر عمل می کنند و قابلیت حذف نویز پس زمینه در سطح تکنولوژی سمعک استاندارد، به مراتب پیشرفته تر از سمعک های مقدماتی عمل می کند ولی در محیط های پر سروصدا و بسیار شلوغ ممکن است عملکرد ضعیفی از خود نشان دهد.

مقاله پییشنهادی : کاهش شنوایی ناشی از نویز

سطح تکنولوژی سمعک پیشرفته (Advanced Performance Level)

سمعک هایی که در این سطح تکنولوژی عرضه می شوند، برای افرادی که سبک زندگی فعال تری دارند، و نیاز دارند که در محیط های پر سروصدا و شلوغ قرار بگیرند، مناسب هستند. این سطح تکنولوژی سمعک در سال‌های اخیر بطور چشمگیری بهبود پیدا کرده و ظاهرا تولیدکنندگان سمعک، بسیاری از تکنولوژی های برتر خود را در سطح پیشرفته (Advanced) سمعک ها عرضه می کنند. در این سطح تکنولوژی سمعک، صدا از کیفیت و شفافیت بالاتری نسبت به سطح استاندارد برخوردار است و ویژگی مدیریت نویز پس زمینه نیز ارتقا پیدا کرده است.

سطح تکنولوژی پیشرفته به کاربران کمک می کند تا در محیط های پیچیده شنیداری نظیر آمفی تئاتر ها، سمینار ها، کنفرانس‌ها، سالن‌های بزرگ و پر سروصدا، صدا را با کیفیت و وضوح بالاتری بشنوند. بنابراین اگر سبک زندگی شما اینگونه ایجاب می کند که بطور فعال در رویدادهای اجتماعی و جلسات کاری شرکت داشته باشید، این سطح تکنولوژی سمعک می‌تواند نیازهای شما را به میزان مطلوبی پوشش دهد.

سطح تکنولوژی سمعک فوق پیشرفته – پریمیوم (Premium)

در این سطح از تکنولوژی، برندهای تولید کننده سمعک، تمامی تکنولوژی‌های برتر خود را به رخ شما می کشند! سطح پریمیوم، برای آن دسته از افراد مناسب است که می خواهند در هر شرایطی، بهترین تجربه شنیداری را داشته باشند. بهترین کیفیت و وضوح صدا را در سمعک های فوق پیشرفته و پریمیوم می توان تجربه کرد. تفاوت بسیار بارز سمعک های سطح پریمیوم با سمعک های پیشرفته، امکان پردازش دوگوشی (Binaural) و ارتباط بی سیم بین دو سمعک (E2E) است. به عبارتی دیگر، زمانی که دو سمعک با همدیگر صداها را دریافت و پردازش می کنند، کیفیت صدای بسیار بالاتری را نسبت به حالتی که سمعک بطور منفرد کار می کند، ارائه میدهند.

سطح تکنولوژی فوق پیشرفته (پریمیوم) بهترین کیفیت ممکن صدا و وضوح گفتار را در محیط های پیچیده شنیداری در اختیار شما قرار می دهند.

مقاله پییشنهادی : تکنولوژی سمعک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید