تست ایمیتانس ادیومتری

Immittance Audiometry

آزمون ایمیتانس / امپدانس ادیومتری، آزمون فیزیولوژیک شنوایی است که به منظور ارزیابی عملکرد گوش میانی و تعیین موقعیت بروز ضایعه در سیستم شنوایی مبتلایان به کم شنوایی بکار می رود و شامل دو بخش عمده زیر است:

  • تمپانومتری
  • رفلکس آکوستیک

تمپانومتری

تمپانومتری، یکی از مهمترین آزمایشهایی است که در ارزیابی تشخیصی شنوایی برای بررسی وضعیت گوش میانی، قابلیت حرکت پرده صماخ (غشای تمپان) و استخوانچه های گوشی میانی کاربرد دارد. تمپانومتری در تشخیص اختلالات در گوش میانی که می تواند منجر به کاهش شنوایی  شود ( به ویژه در کودکان) کمک شایانی می کند. در این آزمون، حرکت پرده گوش در پاسخ به تغییرات فشار هوا، اندازه گیری می شود.

رفلکس آکوستیک

آزمون رفلکس صوتی (آکوستیک) برای اندازه گیری میزان انقباض عضله رکابی گوش میانی در پاسخ به صداهای بلند به کار برده می شود. صداهای تون کوتاه مدت با شدت زیاد به هر یک از گوش ها بطور مجزا ارسال می شود. میزان بلندی صدایی که باعث ایجاد رفلکس و یا عدم ایجاد آن می شود، می تواند در تعیین موقعیت ضایعه شنوایی در مسیرهای عصب شنوایی، کمک زیادی کند.

نتایج حاصل از تست رفلکس آکوستیک، برای تعیین آستانه شنوایی اطلاعات ارزشمندی را در اختیار متخصص شنوایی شناسی قرار میدهد و در کنار نتایج حاصل از سایر تستهای شنوایی، می تواند تصویر کاملی از وضعیت شنوایی شما را ترسیم نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید