سمعک پشت گوشی – BTE

سمعک پشت گوشی

نام انگلیسی: Behind The Ear – BTE

سمعک ها در انواع مختلفی از لحاظ شکل و نحوه قرار گیری در گوش تولید می شوند. بطور کلی می توان سمعک ها را به دو نوع سمعک پشت گوشی و سمعک داخل گوشی طبقه بندی کرد. در طبقه بندی‌های کوچک تر نیز، مواردی مثل نامرئی بودن سمعک، کاملا درون مجرا بودن سمعک و … مورد باعث به وجود آمدن سایر طبقه بندی‌ها می‌شود.

سمعک پشت گوشی رایج ترین نوع سمعک به شمار می آید که برای انواع افت شنوایی از متوسط تا عمیق تجویز می شود. این جا قصد داریم راجع به سمعک پشت گوشی یا سمعک BTE صحبت کنیم و مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

سمعک پشت گوشی

در سمعک های پشت گوشی از انواع سمعک  ، تمامی اجزای تشکیل دهنده سمعک یعنی میکروفون، مدارات الکترونیکی، بلندگو و باتری در داخل یک قالب و یا پوسته (Shell) در پشت گوش قرار می گیرد. صدا از طریق میکروفون سمعک دریافت شده و توسط مدارات الکترونیکی، پردازش و تقویت می شود و صدای تقویت شده از طریق بلندگو پخش می‌شود. صدای تولید شده توسط بلندگو از طریق یک لوله پلاستیکی شفاف به داخل گوش هدایت می شود.

اما همین سمعک BTE نیز خودش انواعی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

سمعک پشت گوشی

انواع سمعک پشت گوشی

در دسته بندی انواع سمعک پشت گوشی، در دو گروه بندی مختلف، می‌توان این نوع سمعک را دسته بندی کرد.

انواع سمعک های پشت گوشی از لحاظ ابعاد و قدرت تقویت کنندگی

سمعک پشت گوشی در اندازه ها و قدرت‌های مختلفی تولید می شود. سمعک پشت گوشی مینی (mini BTE) کوچکترین سمعک پشت گوشی بوده که به علت ابعاد کوچک آن، کمتر در معرض دید بوده و برای افرادی که دوست دارند سمعکشان تا حدودی از دید مخفی بماند، گزینه مناسبی است.

سمعک پشت گوشی استاندارد (Standard BTE)، از لحاظ اندازه، کمی بزرگتر از سمعک های پشت گوشی مینی بوده و ممکن است توان تقویت کنندگی بیشتری نسبت به سمعک های mini BTE داشته باشد.

سمعک پشت گوشی پاور (Power BTE) و سوپر پاور (Super Power BTE)، از همه سمعک‌های پشت گوشی بزرگتر بوده و قدرت تقویت کنندگی آن‌ها بیشتر از بقیه سمعک ها است و برای کم شنوایی شدید تا عمیق تجویز می شود.

برای آشنایی با سمعک کاملا داخل مجرای گوش، بلاگ سمعک CIC را مطالعه نمایید

انواع سمعک پشت گوشی از لحاظ فیتینگ

سمعک پشت گوشی از لحاظ فیتینگ، در دو نوع فیتینگ باز (Open Fit) و فیتینگ بسته (Closed FIt) تجویز می شود.

فیتینگ بسته – Closed Fit

در فیتینگ بسته، از قسمت گودی گوش خارجی قالب تهیه می شود و لوله پلاستیکی حامل صدای تقویت شده به این قالب متصل می شود. از آنجاییکه قالب گوش بطور کامل در قسمت گودی گوش فیت می شود، استفاده کردن از آن راحت تر بوده و مشکل فیدبک (سوت کشیدن سمعک) کمتر مشاهده می شود.

فیتینگ باز – Open Fit

در فیتینگ باز، نیاز به تهیه قالب از گوش نیست و لوله پلاستیکی نازکی که حامل صدای تقویت شده سمعک است به یک قطعه پلاستیکی نرم (Ear Tip) متصل می شود و توسط این قطعه پلاستیکی درون گوش فیت می شود.

سمعک پشت گوشی

مزایا و معایب سمعک BTE

در بخش بعدی، به مزایا و معایب این نوع سمعک پرداخته ایم و سپس، بیان می‌کنیم که این نوع سمعک، برای چه افرادی مناسب است.

مزایای سمعک پشت گوشی

سمعک پشت گوشی به علت ابعاد بزرگ‌تر نسبت به انواع سمعک‌های داخل گوشی (ITE) و سمعک های گیرنده (رسیور) داخل گوش/مجرای گوش (RIC/RITE)، مجموعه کاملی از تجهیزات و امکانات پیشرفته را در اختیار شما قرار می دهند. دکمه های کنترلی جهت تنظیم بلندی صدا و تغییر برنامه سمعک و تلکویل را می توان در سمعک های پشت گوشی، در اختیار داشت.

یکی درگیر از مزایای سمعک‌های پشت گوشی این است که می‌توان این نوع سمعک را  برای درجات مختلفی از افت شنوایی، از ملایم تا عمیق تجویز کرد

همچنین اخیرا با بکارگیری تکنولوژی بلوتوث در ساخت سمعک پشت گوشی، شما می‌توانید بطور مستقیم سمعکتان را به سیستم های صوتی، تلویزیون و گوشی های موبایل هوشمند متصل کنید و صدا را با کیفیت بسیار بالا از طریق سمعکتان بطور بی سیم دریافت کنید.

از آنجاییکه تمامی اجزای تشکیل دهنده سمعک، درون یک پوسته و در پشت گوش شما قرار می گیرد، در مقایسه با سمعک های داخل گوشی، در معرض رطوبت و ترشحات گوش نیستند و در نتیجه نمی توانند باعث آسیب رساندن به سمعک شوند. با این وجود برای افرادی که زیاد عرق می کنند و یا در محیط های مرطوب قرار می گیرند، امکان آسیب دیدن سمعک وجود دارد.

از مزیت های دیگر سمعک پشت گوشی، می توان به استفاده از باتری های سایز بزرگتر در این نوع از سمعک اشاره کرد که باعث می شود سمعک بتواند مدت زمان طولانی تری بدون نیاز به تعویض باتری کار کند

استفاده از این سمعک ها بسیار راحت بوده و برای افراد سالخورده گزینه بسیار مناسبی هستند.

سمعک پشت گوشی

 

سمعک داخل مجرای گوش – ITC نوعی دیگر از سمعک می‌باشد که توصیه می‌کنیم آن را مطالعه کنید

 معایب سمعک پشت گوشی

می توان به جرات گفت که به غیر از قابل دید بودن این سمعک ها و همچنین حساسیت در برابر نویز ناشی از صدای وزش باد، نکته منفی دیگری برای سمعک های پشت گوشی وجود ندارد. امکان خراب شدن و از کار افتادن سمعک در نوع پشت گوشی بسیار کم است و طول عمر مفید آن‌ها در مقایسه با سمعک‌های داخل گوشی و گیرنده داخل گوش/مجرای گوش، بالا است.

نوع دیگری از سمعک پشت گوشی به نام سمعک گیرنده (رسیور) داخل مجرای گوش (Receiver in Canal) وجود دارد که در این نوع سمعک، بلندگو داخل گوش قرار می گیرد و سیگنال الکتریکی صدای تقویت شده از طریق یک سیم بسیار نازک از بدنه سمعک که در پشت گوش فرد قرار گرفته، به بلندگو که در داخل مجرای گوش واقع شده است منتقل می شود. سمعک های RIC از محبوبیت بالایی بین استفاده کنندگان سمعک برخوردار هستند.

آیا سمعک پشت گوشی مناسب شما است؟

سمعک پشت گوشی می تواند بهترین انتخاب برای افراد کم شنوا باشد. امروزه تولید کنندگان سمعک، سعی می کنند سمعک های پشت گوشی را در ابعاد کوچکتر نسبت به گذشته تولید کنند. همچنین سمعک های پشت گوشی در رنگ‌های متنوعی تولید می شوند که می توان بر اساس رنگ پوست و مو، رنگ دلخواه را انتخاب نمود.

اگر قصد دارید از سمعک‌های داخل گوشی استفاده نمایید، توصیه می‌کنیم بلاگ سمعک داخل گوشی – ITE را مطالعه نمایید

کلام آخر

سمعک پشت گوشی که با نام سمعک BTE هم شناخته می‌شود، نوعی از سمعک می‌باشد که در پشت گوشی فیت می‌شود. از لحاظ پیدا بودن این سمعک، باید گفت که این سمعک کاملا در دید قرار دارد. البته می‌توان از رنگ های مختلف آن که به رنگ پوست می‌باشد استفاده نمود تا کمتر در معرض دید قرار بگیرد. مزیتی که این نوع سمعک دارد، این است که برای کم شنوایی‌های عمیق هم تجویز می‌شود و از لحاظ کارکردی، انعطاف و قدرت زیادی دارد.

امیدواریم توانسته باشیم با معرفی سمعک BTE شما را با این نوع سمعک آشنا کرده باشیم و در انتخاب، راهنمای شما بوده باشیم. همچنین در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما وجود داشت، در قسمت نظر‌ها آن را برای ما ثبت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید